Jag har av olika orsaker inte haft möjlighet att snacka med Svista Säteri`s oerhört skickliga stallpersonal när detta skrivs, men avser att råda bot på detta missförhållande i tid för första start.

Tre hästar startar inom rikspelen, och först ut är nr4 i avd1, Musical Contest: Hästen debuterade helt godkänt, utan att vara pressad på något sätt. Bör vara framsatt av starten, och har kapacitet, men möter väldigt bra hästar här i form av bla Ko Zinn. Superskräll som det blir intressant info på i morgon bitti.

V4-2 och ld1 har vi nr1 Welcome Back som inte presterade som bäst sist, och förmodligen inte heller gör det denna start, då det inte är gräsbana. Hästen är kapabel på sin dag, och rids oftast i front, samt gjorde sin bästa prestation under Colldin, så visst kan han skrälla, men jag taxerar på förhand inte chansen till högre än som mest 7-8% vinstchans.

Linus är en bekväm häst, som sällan tar ut sig, och jag ser honom som klart sämre än Welcome Back, vinstchans 3-5%, men var lite förbättrad sist och kanske är ännu bättre i morgon.

Jag bör också få information om Energia Prince som min favorittränare Mikael Tjernström tränar, men det återkommer vi till i morgon vid lunch förhoppningsvis.

Väl mött på Täby Galopp!

MVH Hatten