Jag brukar aldrig springa bra på jägers, har för få kontakter och det brukar bli för favoritbetonat för en skrällspelare som undertecknad. Det ser ut som en favoritomgång även i dag, och med några riktigt tunga favoriter som är motiverade dessvärre.

Avd 1: Tvåårslopp för ston, där ingen utkristalliserar sig som storfavorit, jag streckar samtliga.

av2: Nr3 Panama Jack är 87% favorit, vilket naturligtvis inte är motiverat, men hästen har minst 50% vinstchans och spikas ändå, då alternativet är helgardering.

3: Rosengårdslöpning md några av våra absolut bästa treåringar.

Uppercut Action har visat absolut störst kapacitet, men distansen är nog lite kort, samt hästen var betydligt sämre sist på för lång distans på Täby.  Klar risk för att hästen på nedgång, och då vinner han inte detta på 85% form.

Det gyllene krysset är nr 10 Dingle Wiew som jag tror vinner loppet om hästen klarar banunderlaget.

4: Handikapp, helgardera och hoppas på att storfavoriten nr Energia Central inte löper upp till 74% favoritskap.

DD! , lopp 5: nr3 Energia Carioca ägs av mecenaten Friborg, och ska hålla internationell klass, och detta lopp är en prepare till Dubai, och hästen är så klart inte på topp, men ska vinna detta på 75% form som jag ser det. Hotet är främst nr 5 Quick Realease .

DD2: lopp6:  Jägersro okönte ung Luca Brasi är mycket stor favorit, och är motiverad sådan, med 12/14 vinster på Jägersro.  Skulle han mot förmodan bränna, så är fredrik Johanssons ritt på Handsome Hawk samt fjolårsvinnaren Sehoy aspiranter.

Spel: Rak dubbel: 3-8 till nuvarande stund 7.4, spelbar ner till 5ggr.