Tog i går kväll Marcus Hellner mot Dewon Kershaw till oddset 2 gånger hos Svenska Spel inför morgondagens slottsprint i Stockholm.
2 gånger är borta men Svenska Spel har 1.90 och det ser jag fortfarande som spelvärt, (Nordicbet 1.72 är ett mera rättvist odds)

Kanadensaren har slitit med formen efter ett framgångsrikt Tour de ski. Under VM var han helt under isen och blev sedan sjuk. Går nu på en penicllinkur och hemlängtan efter 5 månader i Europa sätter sina spår.
Marcus Hellner vilade förra helgen och är med all säkerhet fulladdad inför avslutningen. Hans enda aber är att tävlingen går i klassisk stil men han har behärskat det bra tidigare och klarar han bara av kvalet så ska han kunna gå långt här, vilket han även gjorde i fjol..